DARMOWA DOSTAWA OD 120 ZŁ | WYSYŁAMY W 24H Z POLSKI (*z wyjątkiem Trawiaste)

Szukaj

Co zawiera Twoja pasta do zębów?

Iwona, 28 maj 2020
Co zawiera Twoja pasta do zębów?

Bardzo długo zbierałam się do napisania tego artykułu, ponieważ temat nie należy do łatwych. Zależało mi na tym, aby w najprostszy sposób opisać skład popularnych past do zębów i porównać je do naturalnej alternatywy.

Co mnie najbardziej zdziwiło podczas zbierania materiałów?

Wiele godzin poświęciłam na czytanie różnych artykułów i stron poświęconych pastom do zębów. Nie zdziwiłam się widząc liczne artykuły poświęcone temu kosmetykowi na stronach producenta czy sklepów online, ale zadziwiające jest to jak autorzy potrafią doszukać się pozytywnego działania, w obiektywnie szkodliwym składniku. Czytając tak „wybielony” opis produktu, ciężko snuć podejrzenia, że cokolwiek w takiej paście może być szkodliwe.

Przykład:

Substancja pieniąca, taka jak SLS (mogąca powodować podrażnienie tkanek miękkich) jest charakteryzowana jako bardzo istotny składnik w paście do zębów- poprzez obniżanie napięcia powierzchniowego ułatwia usuwanie płytki nazębnej.

Ciekawostką jest fakt, że piana nie jest nam niezbędna do skutecznego oczyszczania zębów. To potrzeba psychologiczna, a nie rzeczywista; człowiek, który czuje pianę w ustach jest przekonany o skuteczności jej działania. Podobnie jest z szamponami do włosów czy innymi detergentami.

Co z tym fluorem?

Fluor to powszechnie stosowany składnik w pastach do zębów. Istnieje przekonanie, że odgrywa bardzo ważną rolę w działaniu przeciwpróchnicowym pasty, jak i w znoszeniu nadwrażliwości zębów.

Osobiście używam pasty bez fluoru, ponieważ w moim przekonaniu fluor nie jest niezbędny dla naszego szkliwa. Pragnę jednak Was zachęcić do poszukania na własną rękę informacji w tym zakresie (sugeruję poczytać artykuły nie związane bezpośrednio z firmami produkującymi pasty do zębów). Uważam, że działanie tego składnika nie jest obojętne dla naszego organizmu, toteż warto wiedzieć o nim więcej.

Jak należy interpretować analizę past do zębów?

W internecie znajdziecie kilka stron z analizą najczęściej spotykanych składników występujących w paście do zębów. Ja postanowiłam wziąć pod lupę dwie bardzo popularne pasty do mycia zębów: 

Sensodyne Whitening oraz Pastę Elmex Sensitive

Moja analiza polega na opisaniu działania każdego składnika pasty, a w miejscu gdzie coś wydawało mi się bardziej istotne, rozbudowałam opis.

Jeśli używasz innej pasty, możesz samodzielnie poszukać informacji o składnikach w niej występujących.

Chciałam Was uczulić na kilka rzeczy: 

 1. po pierwsze, kupując drogeryjną pastę do zębów o długiej dacie przydatności, nie ma co się oszukiwać, że taka pasta jest w 100% naturalna, bowiem musi zawierać konserwanty, które zabezpieczą ją przed popsuciem i będą chroniły przed promieniami UV;
 2. po drugie pamiętajcie, że choć pastę się wypluwa, to jednak ma ona kontakt z naszą jamą ustną, a składniki w niej zawarte mogą (choćby przez dziąsła) przedostać się do naszego organizmu;
 3. po trzecie, weźcie proszę pod uwagę szkodliwe składniki, które w większych ilościach mogą naprawdę być niebezpieczne dla zdrowia. Oczywiście pasty są dokładnie przebadane pod względem bezpieczeństwa dla zdrowia, ale zwróćcie uwagę, że wiele składników znajdujących się w paście znajdziecie także w przetworzonej żywności. Sumarycznie, może się okazać, że przekraczacie normy spożycia danego, szkodliwego składnika;
 4. po czwarte PEG. Czy warto kupować produkty z tym składnikiem?Polecam Wam przeczytać ten artykuł: http://baranowscy.eu/wordpress/peg-ippg-i-w-kosmetykach-dlaczego-nie/  


Analiza pasty Sensodyne Whitening

Aqua, Hydrated Silica, Sorbitol, Glycerin, Pentasodium Triphosphate, Potassium Nitrate, PEG-6, Aroma, Titanium Dioxide, Cocamidopropyl Betaine, Sodium Methyl Cocoyl Taurate, Xanthan Gum, Sodium Hydroxide, Sodium Fluoride, Sodium Saccharin.

 • Hydrated Silica (uwodniona krzemionka)-substancja czyszcząca i polerująca,uważana za substancję bezpieczną, poprawia także konsystencję pasty i ułatwia jej aplikowanie;
 • Sorbitol- alkohol pozyskiwany z glukozy, występujący również naturalnie w dojrzałych owocach; substancja zapobiegająca wysychaniu kosmetyku, dodatkowo dzięki słodkiemu smakowi służy do poprawy smaku, uznawana za bezpieczną;
 • Glycerin-gliceryna, alkohol cukrowy, może być pochodzenia roślinnego, zwierzęcego lub syntetycznego (ropopochodna), substancja nawilżająca;
 • Pentasodium Triphosphate- trudno mi było znaleźć informacje na temat tego składniku, oto co udało mi się ustalić: Substancja ta jest stosowana w następujących produktach: produktach do prania i czyszczenia, perfumach i substancjach zapachowych, środkach farmaceutycznych, kosmetykach i produktach do higieny osobistej, regulatorach pH i produktach do uzdatniania wody, chemikaliach i barwnikach papierowych oraz produktach i barwnikach do obróbki tekstyliów. W paście do zębów pełni funkcję zmiękczającą wodę.
 • Potassium Nitrate (azotan potasu)- NAWÓZ sztuczny. Azotan potasu działa bezpośrednio utleniająco na hemoglobinę, powodując powstanie methemoglobiny i nitrozohemoglobiny. Działa drażniąco na skórę, oczy, drogi oddechowe i przewód pokarmowy.

Najniższa zarejestrowana dawka śmiertelna  dla człowieka wyniosła 54 mg/kg masy ciała, choć znany jest przypadek powrotu do zdrowia po spożyciu 125 g KNO3 (Akademia Medyczna im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.)
Ta pasta zawiera azotan potasu 5% w/w.

 • PEG-6-Substancja pianotwórcza, stabilizująca i poprawiająca jakość piany w mieszaninie z anionowymi substancjami powierzchniowo czynnymi. Pełni rolę modyfikatora właściwości reologicznych (czyli poprawia konsystencję powodując wzrost lepkości) w preparatach myjących, zawierających anionowe substancje powierzchniowo czynne, dzięki tworzeniu tzw. mieszanych miceli, nie jest bezpieczny dla kobiet w ciąży;
 • Aroma- aromat;
 • Titanium Dioxide (ditlenek tytanu). Absorbuje promieniowanie UV, dzięki czemu chroni kosmetyk przed pogarszaniem się jego jakości pod wpływem światła. Substancja może podrażniać błony śluzowe, oczy oraz drogi oddechowe. Nie powinna być wdychana, gdy jest w formie sypkiego pudru lub aerozolu. Pomimo dopuszczenia jej w kosmetykach naturalnych, jako naturalnej alternatywy dla filtrów chemicznych i barwników syntetycznych, nie jest do końca przebadana, podejrzewana o potencjalną rakotwórczość w zastosowaniu jako filtr przeciwsłoneczny;
 • Cocamidopropyl Betaine (Kokamidopropylobetaina). Substancja pianotwórcza, stabilizująca i poprawiająca jakość piany w mieszaninie z anionowymi substancjami powierzchniowo czynnymi. Pełni rolę modyfikatora reologii (czyli poprawia konsystencję) w preparatach myjących, zawierających anionowe substancje powierzchniowo czynne, dzięki tworzeniu tzw. mieszanych miceli.Kokamidopropylobetaina jest bezpiecznym składnikiem stosowanym przede wszystkim w produktach spłukiwanych. Ze względu na właściwości myjące nie ma zastosowania w produktach pozostających na skórze. Dlatego przeprowadzone testy bezpieczeństwa odnośnie tej substancji nie są wystarczające, aby stwierdzić, że Kokamidopropylobetaina nie powoduje podrażnień w produktach niespłukiwanych.
 • Sodium Methyl Cocoyl Taurate (Metylokoilotaurynian sodu). Substancja myjąca, detergent, surfaktant.Substancja pianotwórczaSubstancja powierzchniowo czynna;
 • Xanthan Gum (Guma ksantanowa). Modyfikator reologii (wpływa na konsystencję) - zagęstnik, zwiększa lepkość preparatu. Guma ksantanowa ma, poza tym, działanie przeczyszczające, więc w połączeniu z mąką bogatą w błonnik może pogarszać takie schorzenia, jak zespół jelita drażliwego czy zapalenie okrężnicy. Służy głównie jako emulgator. Wytwarzana jest przy udziale tych samych bakterii, które powodują powstawanie ciemnych plam na brokułach i kalafiorze. Wykorzystywany przy tym cukier kukurydziany jest jednak przeważnie genetycznie zmodyfikowany. Guma ksantanowa może też być pozyskiwana z nabiału, pszenicy i soi, które praktycznie zawsze są GMO. W efekcie, mamy w niej podwójną dawkę substancji, których chcemy unikać, szczególnie ze względu na uczulenia. Zawiera też dużo błonnika, wywołującego podrażnienia układu trawiennego, wzdęcia itp. Gumy ksantanowej używa się też w zastępstwie glutenu, ze względu na „lepką” konsystencję.
 • Sodium Hydroxide (Wodorotlenek sodu). Utrzymuje odpowiednie pH w kosmetyku. Jest także podstawowym składnikiem niezbędnym w produkcji mydła.
 • Sodium Fluorid (Fluorek sodu). Stosowany w pastach do zębów jako substancja zapobiegająca powstawaniu próchnicy. Wzmacnia szkliwo.
 •  Sodium Saccharin-Stosowany w pastach do zębów jako substancja zapobiegająca powstawaniu próchnicy. Wzmacnia szkliwo.
 • Zawiera fluorek sodu (1400 ppm fluorku) i azotan potasu 5% w/w.

Analiza pasty Elmex Sensitive

Aqua, Sorbitol, Hydrated Silica, Hydroxyethylcellulose, Olaflur, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, Aroma, Sodium Saccharin, CI 77891.

Zawiera: Olaflur (aminofluorek), 1400 ppm F-.


 • Sorbitol- Substancja hydrofilowa, nawilżająca. Sorbitol posiada słodki smak, dlatego stosowany jest w produktach do higieny jamy ustnej w celu polepszenia smaku;
 • Hydrated Silica- składnik już opisany powyżej,
 • Hydroxyethylcellulose- Modyfikator reologii (zmienia konsystencję) -zagęstnik, zwiększa lepkość preparatu, dzięki czemu wpływa także na stabilność piany;
 • Olaflur- Substancja kondycjonująca, substancja aktywna, substancja lecznicza, substancja przeciw próchnicza;
 • PEG-40 Hydrogenated Castor Oil -Substancja odtłuszczająca usuwająca zanieczyszczenia tłuszczowe z powierzchni skóry.Substancja myjąca, detergent, surfaktant, tensyd. Składnik może uwalniać szkodliwy dioksan. Nie należy stosować go na uszkodzoną skórę i nie jest zalecany w kosmetykach dla dzieci oraz kobiet w ciąży, kosmetykach na okolice oczu, ust i do higieny jamy ustnej.
 • Aroma- aromat;
 • Sodium Saccharin-Stosowany w pastach do zębów jako substancja

zapobiegająca powstawaniu próchnicy. Wzmacnia szkliwo

 • CI 77891 Dwutlenek tytanu-Składnik stosowany w kosmetykach kolorowych i wszelkich, które wymagają nadania białej barwy, czy rozjaśnienia, biały pigment. Jest również fizycznym filtrem mineralnym o szerokim spektrum ochrony UV, chroni skórę przed promieniowaniem UVA i UVB. Substancja może podrażniać błony śluzowe, oczy oraz drogi oddechowe. Nie powinna być wdychana, gdy jest w formie sypkiego pudru lub aerozolu. Pomimo dopuszczenia jej w kosmetykach naturalnych, jako naturalnej alternatywy dla filtrów chemicznych i barwników syntetycznych, nie jest do końca przebadana, podejrzewana o potencjalną rakotwórczość w zastosowaniu jako filtr przeciwsłoneczny.
 • Zawiera: Olaflur (aminofluorek), 1400 ppm F-.

Czy istnieje zdrowa alternatywa?

Tak!

Z całą odpowiedzialnością mogę Wam polecić w 100% naturalne, vegańskie pasty do zębów marki Trawiaste. O samych pastach napiszę odrębny artykuł, ale w tym miejscu wrzucę Wam ich skład i powiem, za co je uwielbiam.

Pasty są JADALNE, tak dobrze widzicie! Ich skład  pochodzi z natury, z polskich ziół, pąków, traw. Pasty są ręcznie wyrabiane, zamknięte w szklanych, ekologicznych opakowaniach.

Zastanawiacie się pewnie czy się pienią i jaką mają datę ważności? Otóż pienią się dzięki ekstraktowi na bazie oleju kokosowego i cukrów oraz mydlnicy, a zakonserwowane są  ekstraktem z fermentacji korzenia rzodkwi i kokosa (data ważności-8 miesięcy).

Podsumowując:

 • roślinna pasta bogata w mikro oraz makroelementy
 • naturalna pasta do zębów bez fluoru, sody, SLS i SLES
 • stworzona dla najbardziej wymagających, którzy wiedzą jak istotne jest to co wmasowujemy w dziąsła
 • idealny kosmetyk dla vegan
 • zakonserwowana ekstraktem z fermentacji korzenia rzodkwi i kokosa
 • pieni się dzięki ekstraktowi na bazie oleju kokosowego i cukrów oraz mydlnicy

Naturalna pasta do zębów bez fluoru, o zdrowym i dobrym składzie, podana w szklanym słoiczku.

Pasta z Ziela Łąki

INCI:Glycerin, Aqua, Calcium Carbonate, Kaolin, Moroccan Lava Clay, Diatomaceous Earth, Coco Glucoside, Leuconostoc/Radish Root Ferment Filtrate, Sorbus Aucuparia Fruit, Quercus Robur Bark, Agrimonia Eupatoria Leaf, Saponaria Officinalis Root, Potentilla Erecta Root, Juglans Regia Leaf, Polygonum Bistorta Root, Algin, Eugenia Caryophyllus Leaf Oil, Picea Mariana Leaf Oil, Eugenol*, Limonene*

(* naturalne składowe olejków)

INCI: gliceryna roślinna, woda, węglan wapnia, glinka biała, glinka ghassoul, diatomit, cukrowy ekstrakt z kokosa, ekstrakt z korzenia rzodkwi, owoc jarzębiny, kora dębu, rzepik pospolity, korzeń mydlnicy, korzeń pięciornika, liście orzecha włoskiego, rdest wężownik, ekstrakt z alg brunatnych, olejek z liści goździka, olejek z czarnego świerka.

Naturalna pasta do zębów z pąków sosny, topoli i brzozy 100 ml

Skład:

INCI: Aqua, Glycerin, Calcium Carbonate, Kaolin, Diatomaceous Earth, Coco Glucoside, Leuconostoc/Radish Root Ferment Filtrate, Lactobacillus, Algin, Populus Nigra Bud Extract, Betula Alba Bud Extract, Pinus Sylvestris Bud Extract, Cocos Nucifera (Coconut) Fruit Extract, Acorus Calamus Root Oil, Melaleuca Alternifolia Leaf Oil, Salvia Sclarea Oil, Lavandula Angustifolia Flower Oil, Mentha Piperita Leaf Oil, Rosmarinus Officinalis Leaf Oil, Eucalyptus Radiata Leaf Oil, Elettaria Cardamomum Seed Oil

SKŁADNIKI: woda, gliceryna roślinna, węglan wapnia, glinka biała, diatomit, cukrowy ekstrakt z kokosa, ekstrakt z korzenia rzodkwi, ekstrakt z alg brunatnych, ekstrakt z pąków topoli, ekstrakt z pąków brzozy, ekstrakt z pąków sosny, ekstrakt z fermentacji kokosa, olejek z tataraku, olejek z drzewa herbacianego, olejek z szałwii muszkatołowej, olejek z lawendy lekarskiej, olejek z mięty pieprzowej, olejek z rozmarynu, olejek z eukaliptusa, olejek z kardamonu. Eugenol*, Limonene*


Źródło:


Koszyk

Twój koszyk jest pusty.

Dokonaj swoich pierwszych zakupów

Cena zestawu: %bundleSum%
Anuluj